شما اینجا هستید

در پی سؤال تعدادی از مخاطبان به اطلاع می رساند، اگر فرد یا گروهی قصد دارند نمایش های گروه مسلم را به روی صحنه ببرند، از ایشان درخواست می شود قبل از هرگونه برنامه ریزی و تمرین، نسبت به اجرای نمایش از گروه کسب اجازه کنند. تهیه یکی از محصولات گروه و پیاده کردن متن آن، مجوز شرعی و اخلاقی برای اجرای مجدد آن نمایش نمی باشد.

درباره ما

ارسال شده توسط MoslemGroup در 26 فوریه, 2014 - 10:12

چهارچوب اصلی این گروه در سال 1370 شکل گرفت. دوستان و علاقه مندانی که انگیزه های جدّی دینی داشتند و در عین حال از توانمندی در زمینه ی کارهای نمایشی بهره مند بودند، گردهم آمدند تا کم کم آثار نمایشی ای در ترویج مکتب اهل بیت علیهم السلام از خود به یادگار بگذارند. در آن سال ها این گروه برای مجموعه های دیگر مذهبی کار به روی صحنه می برد امّا تشکّل رسمی ما حدوداً ده سال بعد یعنی در سال 1380 آغاز به کار کرد. گرچه اعضای این گروه فعّالیت های صوتی و تصویری متنوّعی در زمینه های مذهبی داشته اند، امّا گروه مسلم تا کنون (تا سال 1386) جز کارهای نمایشی تولید دیگری نداشته است. دوستانی که در مسلم مشغول فعّالیت شده اند، هیچ حقوق و دستمزدی دریافت نمی کنند و از آنجایی که کارت دعوت ورودی نمایش ها، به صورت رایگان در اختیار مخاطبین قرار می گیرد، حتّی بخشی از هزینه های کار را هم خود اعضای گروه پرداخت می نمایند. آنان به مشاغلی جدای از بازیگری و کار هنری می پردازند. به بیان دیگر گروه مسلم از افراد حرفه ای کاملاً خالی است. علاقه ی فراوان به خدمتگزاری به آستان مقدّس معصومین و احیای امر آنان محرّک اصلی این جمع است؛ که خدا را به این نعمت شاکریم.

گروه مسلم کاملاً مستقل است، چه از نظر فکری و چه از نظر مالی از هیچ مرکزی تغذیه نمی شود.

پس از اجرای نمایشی به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، پیرزنی که هنوز گریه اش بند نیامده بود با دستانی لرزان پنجاه تومان (500 ریال) به گروه کمک کرد. همواره این گونه کمک ها تأمین کننده ی هزینه های گروه مسلم بوده است. سال های اخیر به این فکر افتادیم که برای تأمین بخشی از مخارج نمایش ها و در عین حال ترویج و انتشار آن ها، کارها را با کیفیت مقبولی تصویربرداری کنیم و به بازار عرضه نماییم. که این فکر هم به دلایل مختلف تنها اغراض معنوی ما را تأمین کرد و از تأمین نیات مادی ناتوان ماند (الحمدلله) (گرچه تصویر برداری از نمایشِ در حال اجرا کار ساده ای نیست و تصویر هم برای انتقال حسِ اجرا ناتوان است.)

بیش از هر مناسبتی، دو مناسبت فاطمیه و نیمه شعبان فکر ما را به خود مشغول داشته و کارهای ما را سمت و سو داده است. پس از آن اگر مجالی باقی بماند، غدیرخم در اولویت کارهای ما قرار دارد. به جهت دور ماندن از آفات عدیده ی یک کار خدایی سعی کردیم همواره نام خودمان و حتّی تا حدودی اسم گروهمان خیلی بر سر زبان ها نیفتد. همین است که در گروه مسلم سعی بر آن است که نه اسمی از نویسنده، نه کارگردان، نه بازیگر و نه سایر عوامل مطرح نباشد. همه ی ما سعی کرده ایم که به جای مقصود شدن مقصود نما شویم. چه اهمّیتی دارد که بازیگر و کارگردان کیست؟ مهم این است که چه می گویند. رسالت اصلی این گروه، تبلیغ و تحکیم باورهای شیعی است؛ تبلیغ برای آنان که از بهره مندی از تعالیم شیعی به وسیله ی سخنرانی ها و نوشته ها محرومند و تحکیم برای کسانی که تصویری شدن حقایق، آن ها را در ذهن ماندگارتر می سازد. به دلایل مختلف تعداد اجراهای ما محدود است برای همین خیلی اوقات کارت مجلس، تنها به علاقه مندان فعلی اختصاص پیدا می کند.

ناگفته نماند که بسیاری از کارهای نمایشی این گروه در تهران و شهرستان ها به روی صحنه رفته است. هم چنین دوستانی از متون نمایشی ما الهام گرفته اند که این هم جای شکر بسیار دارد. چاپ بعضی از متون نمایشی و عرضه ی آن به همراه محصولات هم هدفی جز این را دنبال نمی کند.

+1
+61
-1

دیدگاه‌ها

سلام علیکم.
خداوند به شما برادران دینی جزای خیر بدهد که در راستای اعتلای دین مبین اسلام و حقوق از دست رفته